Jednodniowa wycieczka: Blickling Estate, Aylsham
W hrabstwie Norfolk jest co zwiedzać! Mieszkający w regionie mogą pozwolić sobie na nieangażujące wiele czasu wycieczki jednodniowe. Innym radzimy przyjechać na dłużej. Kiedy tylko mamy chwilę wolnego (czyli rzadko), wsiadamy w auto i śmigamy Norwich Road nad morze. Pewnego razu chcieliśmy pojechać do Cromer, ale zatrzymaliśmy się po drodze w Blickling Estate i spędziliśmy tam cały dzień.

Blickling Hall, wypudowane około 1630 roku to topowa atrakcja turystyczna hrabstwa Norfolk. Na 5000 hektarach znajduje się imponująca posiadłość w stylu jakobińskim oraz rozległy ogród z parkiem.

Blickling Estate4
Blickling Estate23

Rezydencja nie zmieniła się na przestrzeni wieków. W romantycznych wnętrzach kryje się wiele skarbów. Najcenniejsza jest biblioteka, która zawiera słynną w całej Anglii kolekcję historycznych manuskryptów i książek.

35
Blickling Estate1638

Posiadłość można zacząć zwiedzać dosłownie “od kuchni” – czyli od pomieszczeń dla służby, po kolejne – wyposażone w zabytkowe meble, rzeźby i inne drogocenne przedmioty pokoje. Z obrazów spoglądają między innymi król Henryk VIII i jego córka – królowa Elżbieta I. Dom nawiedza duch straconej przez ścięcie królowej Anny Boleyn – drugiej żony Henryka VIII i matki Elżbiety (Blickling Hall należało do rodziny Boleyn i uważa się je za miejsce urodzenia Anny).

33
Blickling Estate27
Blickling Estate25
36 37

Jako ciekawostkę podaje się informację o pewnych podobieństwach, występujących między rodzinami żyjącymi w Blickling a postaciami pojawiającymi się na kartach książek Jane Austen.

Blickling Estate5 Blickling Estate13

Obecnie nad rezydencją czuwa The National Trust. Informacje na temat godzin otwarcia i innych atrakcjach, związanych z rezydencją, znajdziecie tu: Blickling Estate – Visitor Information.

Blickling Estate22