National Gallery, Kolumna Nelsona, Pałac Westminsterski, Big Ben, London Eye, Tate Modern, Carnaby Street.

A więc macie parę godzin w Londynie, tak? Co robić? Zakupy w Harrodsie i kawa na Soho? Można i tak. Jeśli jednak nie byliście jeszcze w Londynie, a faktycznie zależy wam, żeby zaliczyć choć parę atrakcji, nasza mapa poniżej powinna pomóc:

Zaczynamy na Leicester Square, stamtąd idziemy do słynnej National Gallery. Obowiązuje zakaz fotografowania, więc uwierzcie na słowo, że warto się tam wybrać. Sprawdźcie stronę galerii, na której znajdziecie garść informacji. Zbiory oszałamiają – Vermeer, Cezanne, Monet, Ingres, Rubens, Rembrant, van Gogh, van Eyck, Turner, Constable, Velazquez, da Vinci… to tylko niektóre ze znanych nazwisk. Warto zobaczyć z bliska obrazy, znane dotąd jedynie z kiepskich podręcznikowych reprodukcji. Wstęp jest bezpłatny.

 

  1. Trafalgar Square,
  2. Kolumna Nelsona, czerwone autobusy, angielskie taksówki,
  3. brama za którą znajduje się pałac Buckingham
  4. i wreszcie dłuższy przystanek koło Pałacu Westminsterskiego i symbolu Wielkiej Brytanii – Big Ben. W tym momencie macie Londyn zaliczony i śmiało możecie chwalić się wizytą w stolicy Europy ;)
  5-8. Z Mostu Westminsterskiego rozpościera się widok na Tamizę. Mijamy ludzi, którzy robią fotki wszystkim, co mają pod ręką – w ruch idą lustrzanki, iPhony, iPady i iFruity ;)
  9. Przechodzimy na drugą stronę i jesteśmy już przy London EyeMacie 30 minut i około 30 funtów (osoba dorosła)? Wsiadajcie!

My wybieramy sztukę i pędziemy do Tate Modern.
London'sStreets10

Wow! Mondrian, Kandinsky, Hirst, Munch, Constable, Rothko, Bacon, Moore, Duchamp, Dali, Freud, Picasso, Pollock, Modigliani, Gilbert & George i nasza duma narodowa: Sasnal. Jeśli odpuściliście sobie kręcenie się w kółko, to widoki z ostatniego piętra Tate, mieszczącego restaurację wam to wynagrodzą. Zobaczycie piękną panoramę miasta z imponującą kopułą Katedry św. Pawła. Obowiązkowo trzeba zrobić Tate selfie! :D Głodni? Poczekajcie na stolik – spodziewajcie się przyzwoitego lunchu, ale bez fajerwerków. Obiad dla dwóch osób to około 45 funtów. Wstęp do Tate bezpłatny. W tym momencie czas nam się kończy, biegniemy więc do najbliższej stacji metra, aby jak najszybciej dostać się na Carnaby Street, na najbardziej modną ulicę Londynu.

 

Koniecznie sprawdźcie butiki niezależnych projektantów. My nie mieliśmy tej szansy – w tym momencie filmowaliśmy już wywiad z światowej sławy fotografem muzycznych gwiazd – Denisem O’Regan. Gdzie mógłby odbywać się wernisaż nigdy nie publikowanych zdjęć zespołu Duran Duran? Oczywiście, na Soho, gdzie najlepiej widoczna jest wielokulturowość Londynu. Więcej o projekcie Careless Memories przeczytacie tu. Wypijcie drinka w jednym z licznych pubów i poczujcie artystyczny klimat. Tylko pamiętajcie, by zdążyć na pociąg, samolot czy cokolwiek, czym podróżujecie! Następnym razem przyjedźcie na dłużej!

BigBen2
BigBen3
BigBen4

Martyna Wróblewska