Super Bowl 2014: najlepsze reklamy

Super Bowl 2014 - najlepsze reklamy

Dla niektórych spoty puszczane w czasie przerw meczu są tak samo ważne jak rozgrywki. Super Bowl gromadzi przed telewizorami ponad 100 milionów widzów. Są ludzie przyklejeni do ekranów, są i potencjalni klienci. Średnia cena emisji pojedynczego, 30-sekundowego spotu podczas 48. finału wynosiła 4 mln dolarów – co roku się zwiększa. W walce o uwagę widzów stanęło więcej niż 40 firm z ponad 50 indywidualnymi spotami.

Aha, finałowy mecz o mistrzostwo wygrała drużyna Seattle Seahawks miażdżąc 43:8 Denver Broncos.

Technologia

Nasza ulubiona reklama Super Bowl 2014: Microsoft: „Empowering”.

Microsoft zaprezentował poruszający film, pokazujący, jak technologia pozwala zmienić życie. Dzięki niej były zawodnik NFL, cierpiący na stwardnienie zanikowe boczne Steve Gleason może komunikować się ze swoim synem; Sarah Churman po raz pierwszy słyszy śmiech swojego dziecka; Hal Lasko 98-letni, emerytowany, tracący wzrok typograf może nadal kontynuować swoją sztukę i tworzyć niesamowite obrazy dzięki programowi Paint.

Szczególnie wzruszająca jest historia pana Lasko. Poniżej krótki dokument o nim: „The Pixel Painter”, który znaleźliśmy na Vimeo. Film został zrealizowany przez jego wnuki i pokazuje całą rodzinę, opowiadającą o swoim najbliższym. Mircosoft użył fragmenty video w swojej reklamie. Jeśli „Empowering” wycisnął z was łzę, to tym razem przygotujcie sobie paczkę chusteczek 🙂

Wielki nieobecny Super Bowl 2014: Apple i „1.24.14”

Wydawało się pewne, że Apple, obchodzące właśnie trzydzieste urodziny, pojawi się z jakimś niesamowitym spotem. Podczas 18. finału, w 1984 roku zaprezentowali przełomową reklamę, wyreżyserowaną przez samego Ridleya Scotta, a tegoroczna została stworzona przez jego syna Jake’a. Nieoczekiwanie Apple odpuściło tegoroczny Super Bowl. W poniedziałek 3.02 zaprezentowali w internecie „1.24.14” – spot, pokazujący, że firma spełniła swoje założenia sprzed 30-stu lat, kiedy to obiecała oddać technologię w ręce wszystkich „obywateli”. Urodzinowa reklama została zrobiona dzięki ludziom na całym świecie, którzy tylko przez jeden dzień filmowali swoje życie za pomocą 100 iPhonów 5s. Archeolodzy w Grecji, dziennikarz w Puerto Rico i inni, nagrali ponad 70 godzin materiału, którym zajęło się 21 montażystów. Efekt poniżej:

Oto legendarny spot z 1984:

Jeśli jesteśmy przy technologii, musimy wspomnieć reklamę H&M. Oczywiście ważne jest to, że David Beckham gubi bieliznę, ale ważniejsze wydaje się, że widzowie posiadający Samsung Smart TV mogli już w trakcie emisji spotu kupować produkty sieci za pomocą pilota telewizora, siedząc wygodnie na kanapie. Wygląda na to, że oldskulowe telezakupy odchodzą do przeszłości, nowa era  T-Commerce już tu jest.

Samochody, samochody, samochody

Super Bowl to także święto dla fanów motoryzacji.

Chevrolet, Audi, Chrysler, Ford, Hyundai, Jaguar, Jeep, Kia, Maserati, Toyota, Volkswagen – wszyscy na posterunku. Najbardziej imponująca jest reklama KIA: „The Truth” z Laurence Fishburne i nawiązaniem do „Matrixa”.

Jeep ze swoją „amerykańską” reklamą raczej nie zaskoczył – mamy wrażenie, że gdyby zmienić tekst lektora i użyć odpowiednich rekwizytów, moglibyśmy oglądać kolejny spot Coca-Coli.

Jaguar – czyli jak Brytyjczycy chcą sprzedać Amerykanom. Brytyjska marka, brytyjscy aktorzy, brytyjski akcent i brytyjski humor… tyle, że Jaguar należy teraz do indyjskiego koncernu Tata Motors??? Pomijając zmianę właściciela marki, wygląda na to, że zabawa stereotypami dotyczących Anglików, to wciąż najlepszy sposób na sprzedaż Jaguara w Stanach.

Napoje – soda, cola, piwo, dżus

Sorry, Coke and Pepsi… kolejny nieobecny – kontrowersyjny spot SodaStream z Scarlett Johansson.

Aktorka wystąpiła w reklamie izraelskiej firmy, dzięki której możemy nasycać napoje CO2 we własnym domu. Scarlett idzie na całość, zrzuca szlafrok, prowokuje i uwodzi seksownymi minami – wszystko po to, by spot stał się viral video. Na koniec oficjalni sponsorzy Super Bowl – Coca-Coli i Pepsi dostają klapsa od słodkiej Scarlett – „bąbelki” od SodaStream są lepsze. Atmosferę podgrzał dodatkowo rozdźwięk między Scarlett Johansson a organizacją humanitarną Oxfam, której ambasadorką była od ośmiu lat. Czy właśnie to spowodowało wycofanie reklamy z Super Bowl 2014? Zaplanowane działanie marketingowe czy nie – spot faktycznie stał się wirusowym video z ponad 12 milionami odtworzeń na YouTube od 27.01 do 8.02 – takiego efektu nie uzyskała jeszcze reklama Microsoftu z „tylko” 3 milionami od 2 do 8 lutego. Dla porównania, najbardziej popularny spot SuperBowl – Budweiser: „Puppy Love” czyli historia przyjaźni psa i konia (reż. Jake Scott) ma już ponad 45 miliony wyświetleń:

A co na to konkurencja? Coca-Cola chciała pokazać, że  Ameryka z jej różnorodnością etniczną a przy tym jednością to piękna sprawa. Teoretycznie tak miła dla oka reklama powinna wzbudzić same pozytywne emocje. Tak się jednak nie stało. Być może dlatego, że wzniosłe słowa to nic nowego, trochę jakby zaklinanie rzeczywistości, na które ludzie zareagowali dość agresywnie. Wynik – ponad 9 milionów wyświetleń od 2 do 8 lutego.

Jedzenie – jogurt, kanapka, chrupki, keczup

Poznajcie ulubionego klienta wszystkich sprzedawców – niedźwiedź w poszukiwaniu najbardziej naturalnego produktu w sklepie – yogurtu Chobani – nasz numer jeden:

Doritos i ich „Finger cleaner” z pewnością zapamiętywalny 🙂

Z Heinz i ich „Hum” mamy prawdziwy problem – nie wiemy czy to jeszcze zabawne czy już obrzydliwe:)

I oto one – najgorsze reklamy Super Bowl 2014!

Krzyczymy głośno „nie” orzeszkom! Panie Pistacja i M&M zniknijcie!

 Na koniec

– świetny spot od Axe. Nowy zapach dla mężczyzn Peace, czyli „Make love, not war”:

I co wy na to?

+There are no comments

Add yours

Theme — Timber
2020 © KamKam Visuals. All rights reserved.
Back to top