Szalona wyprawa Arkadego P. Fiedlera – Fiatem 126p przez Azję – zapowiedź filmu dokumentalnego Po Drodze Azja

Po niemal 3 miesiącach od zakończenia wyprawy mam przyjemność opublikować teaser filmu o wyprawie Fiata 126p wgłąb kontynentu azjatyckiego

Emocje po ekspedycji Maluchem wgłąb Azji trochę już opadły. Co prawda nadal jeszcze uzupełniam relację z kolejnych odwiedzanych przez nas krajów. Jest tyle zdjęć i ciekawych rzeczy do opisania, że prawdopodobnie nie wyrobię się z postami do świąt. Nadszedł jednak najwyższy czas pokazać Wam coś specjalnego. Przedsmak filmu dokumentalnego PoDrodze Azja! Jestem mega podekscytowany, bo w moim odczuciu ten teaser idealnie podkręca atmosferę wokół wyprawy. Przejrzałem 7TB materiału i złożyłem już pierwsze timelapsy. Powiem Wam, że jestem zadowolony ze zdjęć, które udało mi się zrealizować. Poza magicznymi ruchomymi timelapsami, do robienia których używam sprzętu od DitoGear, bardzo dużo dobrego robią tu ujęcia z drona. Trudno mi sobie wyobrazić bez nich film. Oto teaser dokumentu PoDrodze Azja – czyli o tym, jak Maluch po raz kolejny dał radę:

Czy ktoś jest tu pierwszy raz i nie wie o co chodzi w PoDrodze Azja? Już tłumaczę ;)

Fiat 126p był w Polsce, w czasach PRL-u najpopularniejszym samochodem

Służył jako auto rodzinne, choć po zapakowaniu się w niego 4-osobowej rodziny, nie było już gdzie wcisnąć bagaży. Niski komfort jazdy i nieprzeciętna awaryjność – to cała prawda o “Maluchu”. Niektórzy mają jednak do niego sentyment. Taką osobą jest Arkady Paweł Fiedler, wnuk znanego polskiego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Arkady kontynuuje rodzinną, podróżniczą tradycję, chcąc wbrew wszystkim i wszystkiemu, objechać tym niepozornym autem cały świat. “Czy Maluch da radę?” – to pytanie pozostaje ciągle otwarte. Póki co Fiat 126p spisuje się nieźle – przejechał Polskę (2009) oraz Afrykę (2014).

Kiedy pod koniec 2015 roku Arkady zaproponował mi udział w szalonej ekspedycji, której trasa wiodła przez całą Azję, zastanawiałem się. To nie była łatwa decyzja. Mieliśmy wyruszyć z Polski w czerwcu 2016. Termin wydawał się odległy… Zostawić na ponad 3 miesiące rodzinę – żonę i półroczną wtedy córeczkę? Wspólnie ustaliliśmy, że takiego projektu nie możemy odpuścić.

Moim zadaniem było stworzenie filmu dokumentalnego z wyprawy  PoDrodze Azja

Efekt to 7TB zebranego materiału, ponad 100 timelapsów i kilka godzin ujęć z drona.

PoDrodze Azja to ponad 3 miesiące w podróży

To przejechane 22707 km – z Puszczykowa (Polska) do Władywostoku (Rosja). Fiat 126p spalił 1150 litrów benzyny, odwiedzając po drodze Słowację, Węgry, Serbię, Bułgarię, Turcję, Gruzję, Azerbejdżan, Kazachstan (2x), Kirgistan (2x), Tadżykistan, Mongolię i Rosję (2x). Maluch wspiął się na wysokość 4655 m n.p.m dwa razy (przełęcz Ak-Bajtał, Tadżykistan). Najdłuższy dzienny przebieg 495 km przebył w Kazachstanie, najkrótszy 44 km ostatniego dnia podróży w Rosji. Podczas jazdy Fiat 126p złapał jedną gumę. Zostały wymienione: rozrusznik, cewka (2x), moduł zapłonowy, gaźnik, pompa hamulcowa, olej (5x), 7 filtrów powietrza i 5 filtrów paliwa oraz jeszcze w Polsce, w Bielsku Białej dwa korbowody ze względu na stukot w silniku. Stukot towarzyszył Arkademu do końca podróży. Ponadto w Dolinie Wachańskiej prostował zgiętą na kamieniu obejmę pod skrzynią biegów.

Zabawne i przekorne jest to, że Fiat 126p nie miał prawa “przeżyć“ Pamiru (Tadżykistan), a przejechał pół świata

Ta wyprawa przez Azję dużo mi dała. Spotkaliśmy po drodze tak wielu niesamowitych ludzi. Widzieliśmy tak wiele pięknych, nierealnych wręcz krajobrazów. Było długo i ciężko… było ciepło (39°C) i zimno (-5°C)… było śmiesznie i ciekawie… ale przede wszystkim było niesamowicie. Wyprawa zakończyła się powodzeniem, dzięki pracy całego teamu PoDrodze Azja: Arkadego Fiedlera, Kamila Piechowiaka, Alberta Wójtowicza, Kuby Kiuba, Bartka Zborka.

Mam nadzieję, że teaser filmu dokumentalnego PoDrodze Azja Wam się spodoba. Jeśli tak to podajcie go dalej! Niech Tom Hanks zobaczy, że Fiat 126p to naprawdę kawał skurczybyka ;) Tak na marginesie od 2 grudnia w telewizji Metro oglądać będzie można serial PoDrodze Afryka, który postprodukowaliśmy.